Széchenyi 2020

Keresés

Tanoda jellegű programok

Projektről » Tevékenységek

A tevékenység célja a társadalmi integrációt elősegítése, a szegénység, a hátrányos helyzet miatti különbségek mérséklése, a társadalom perifériájára szorult réteg újratermelődésnek megelőzése a gyermek és ifjúkorban való egyéni és csoportos foglalkozásokkal, a képességek kibontakoztatásával, a rendszerességgel és a biztonságtudattal létrejövő, iskolaidőn kívüli, délutáni felzárkózást, képességfejlesztést preferáló rendszeres foglalkozások keretében, mely újszerű szemléletet biztosítva a fejlődő gyermekek esetében meghatározó a jövőt illetően. A foglalkozásokat Szendrőben tartjuk.

Fejlesztő pedagógiai foglalkozások

Projektről » Tevékenységek

A kistérség szociális helyzete országos szinten elmaradott, koncentráltan van jelen a gyermekek szegénysége, a deviáns viselkedési formák, a kirekesztettség különböző formái. A halmozottan hátrányos helyzetű lakosság körében felülreprezentált a cigányság aránya. A tanulók körében sokszor tapasztalunk olyan hiányosságokat, melyeket rendszeres fejlesztő foglalkozásokkal pótolni lehet. Hangsúlyosan nem korrepetálásról, hanem fejlesztő foglalkozásokról van szó. A járás négy településén (Bódvaszilas, Edelény, Borsodszirák és Szendrő) az alsó tagozatos gyermekek részére szervezett foglalkozásokon igyekszünk fejleszteni azokat a készségeket és képességeket, amelyek elősegítik a tanulók iskolai teljesítmények javulását. A fejlesztőpedagógusok figyelemmel kísérik a sajátos nevelési igényű tanulók sorsának alakulását, segítik eljutásukat a szükséges vizsgálatokra, s segítséget nyújtanak az integrált oktatást végző pedagógusoknak a mindennapi munkában. A periférián elhelyezkedő, halmozottan hátrányos helyzetű családok, és ezen belül a felnövekvő fiatalok további leszakadását szeretnénk csökkenteni.

Gazdasszonyképző

Projektről » Tevékenységek

A tevékenység közvetlen célja, hogy a szülők számára ismereteket adjon át az alapvető tápanyagokról, ezek szerepéről, a különböző korú gyermekek étkezésének követelményeiről. A tevékenység közvetlenül kapcsolódik a projekt azon céljához, hogy javuljanak a hátrányos helyzetű, szegénységben élő gyermekek táplálkozási szokásai, nagyobb szerepet kapjanak az egészséges táplálkozás irányelvei. Szeretnénk megismertetni a szülőkkel azokat az eljárásokat, melynek során a ház körül megtermelhető, vagy a piacon olcsóbban beszerezhető termékeket hogyan eltenni télire, mit hogyan kell befőzni, tartósítani. Olyan ismereteket szeretnénk átadni, amely a költséghatékony, ugyanakkor egészséges főzési szokásokat honosítja meg a családoknál. Szeretnénk hangsúlyt fektetni arra is, hogy az étkezések kulturált környezete, a családias, közös étkezés lehet a családi együttélés fontos tartalmi eleme is. Mindezekkel a tanfolyam hozzájárul a gyermekek életminőségének javításához, és ahhoz, hogy felnőttként igényük legyen a helyes táplálkozásra.

Ezermester műhely

Projektről » Tevékenységek

Közösségi munka révén a háztartásban szükséges kisebb felújítási munkálatok kisebb bútordarabok elkészítése, javítása. A programban részvevők 8-10 fős csoportokban nyernek bepillantást a kéziszerszámok használatának, a ház körüli barkácsolás fortélyaiba.

Heti rendszerességgel egy foglalkozás, foglalkozásonként 2-3 óra időtartamban összesen 4 foglalkozás.

Szülői háztartásvezetési ismeretek

Projektről » Tevékenységek

A háztartáskiadásainak tervezése még nem mindenhol tudatos tevékenység. Gyakori tapasztalat, hogy a segélyek, fizetések megérkezésének időpontjában kiköltekeznek a családok, s olyan kiadások is szerepelnek a listán, amire előrelátó tervezéssel nem kerülnének beszerzésre. Jellemző, hogy életviteli ismereteik hiányosak vagy nem helytállóak. A családi tervezéssel, pénzkezeléssel, egyszerű forrásteremtéssel kapcsolatos szokások kialakításában nem kellően motiváltak, tudatosak. Ezért ezeket a szokásokat, vagy a szokások hiányát „átörökítik”.

Ezeken a foglalkozásokon szeretnénk elérni, hogy a gazdálkodási, pénzkezelési ismeretek bővüljenek, ismerjék meg a tervezés, takarékoskodás alapvető elemeit. Keressék azokat a lehetőségeket, melyekkel a családi bevételek növelhetők, kiegészíthetők. Olyan technikák, életvezetési ismeretek átadása, ami nagyobb biztonságot jelen a család számára.

Családi és sportnapok

Projektről » Tevékenységek

A családi és sportnapok minden mikro-térségben évente egy-egy alkalommal kerülnek megrendezésre. Cél, hogy a leginkább rászoruló településeken valósuljanak meg. A konkrét helyszínekről a projekt előkészítése során elkészített statisztikai adatok, valamint a menet közben vezetett és esetleg módosult adatok ismeretében a GYEB dönt minden év elején. Előnyt élveznek az aprófalvas települések és azok, ahol magas a roma lakosság aránya. A programok kialakítása úgy történik, hogy egyszerre nyújtson kikapcsolódást, és az egészséges életre való motivációt a felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt. A rendezvények mikro-térségenként évente 1-1 alkalommal kerülnek megvalósításra, a teljes projektidőszak alatt tehát összesen 28 alkalommal.

Közösségi ház működtetése

Projektről » Tevékenységek

A tevékenység célja, hogy csökkentse a szegregált lakókörnyezetből fakadó hátrányokat a gyermekes családok körében; ideértve a társadalmi kirekesztettségből és az alacsony komfortfokozatú ingatlanokból fakadó hátrányokat egyaránt. A közösségi ház további célja, hogy szervezze az itt élők életminőségének javításához szükséges, de hiányzó szolgáltatásokat, valamint az is, hogy a közösségi szociális munka révén képessé tegye az itt élőket érdekeik védelmére, helyzetük javítására.

Az egyes programok jellemzően ebben a közösségi házban kerülnek megvalósításra. A közösségi ház bázisa lesz a családsegítő és gyermekjóléti szolgálat családgondozóinak és a védőnőnek is, akik itt is elérhetőek lesznek. A ház közvetítője és koordinálója lesz a lakosok részére felajánlott adományok elosztásának (közösségi programok tematikájával összhangban). A közösségi ház mosási, tisztálkodási lehetőséget is biztosít. A tanítási időben a gyerekek részére szervezett programokon uzsonnát, míg a nyári időszakban napi egyszeri meleg étkezést biztosít. Bár a közösségi ház a legnagyobb szegregátum területén helyezkedik el, szolgáltatásai értelemszerűen az egész lakosság részére elérhetőek lesznek.

Bűnmegelőzési napok

Projektről » Tevékenységek

Bűnmegelőzést, a közbiztonság javítását elősegítő programok, feladata, hogy radikálisan enyhüljenek a gyermeki kirekesztés, szegregáció és mélyszegénység szélsőséges formái, csökkenjen az életesélyeket romboló devianciák előfordulása. A prevenciós tevékenységek szükségességét az iskolázottsági és a foglalkoztatottsági mutatók támasztják alá.

Börtönlátogatás

Projektről » Tevékenységek

A prevenciós tevékenység feladata, hogy a fiatalok ismereteket kapjanak arra vonatkozóan, hogy mi a bűncselekmény, hogyan zajlik Magyarországon a büntetőeljárás, mi a büntetőjogi életkori kategóriák szerepe, valamint, hogy hogyan kerülhetik el azt, hogy bűncselekményt kövessenek el. Nagyon hatásos, ha az adott környezetben, a börtönlátogatás során láthatják, hogy egy bűncselekmény elkövetésének mi a következménye.

Szimfónia

Projektről » Tevékenységek

A Szimfónia deklaráltan szociális program, amely a zenét eszközként használja. Szociális program abból a szempontból, hogy közvetlen célcsoportjának tagjai számára olyan támogatást nyújt, melynek segítségével megbecsülést szerezhetnek a helyi társadalomban, erősíthetik a pozíciójukat az iskolában, s újabb és újabb célokat tűzhetnek maguk elé. A csoportos zeneoktatás fejleszti a gyerekek értelmi és érzelmi készségeit, növeli az együttműködésre való képességüket, valamint biztonságot, és a valahová tartozás érzését nyújtja számukra. A program hosszú távú célja a résztvevő gyerekek iskolai lemorzsolódásának csökkentése, tanulási motivációjának, teljesítményének erősítése, s megtalálni azt a területet, ahol eredményt tudnak elérni, ahol sikerélményben lehet részük.

Szabadtéri hétvégi sportprogramok

Projektről » Tevékenységek

Edelényben és Szendrőben megvalósítandó programok keretében célul tűztük ki, hogy a fiatalok és szüleik együttes program keretében tölthessék el a szabadidejük egy részét, ahol mintát kaphatnak.

A társadalmi összetartozás, egymás megismerésének és a diszkriminációmentes helyi társadalom kialakításának egyik legegyszerűbb eszköze a közös sporttevékenységek biztosítása. Célunk új sportágak megismertetése, Versenyeken, ügyességi játékokon vegyes csapatok szervezésével egymás elfogadásának elősegítése.

Nyári napközbeni gyermekfoglalkozások

Projektről » Tevékenységek

A tevékenység célja a nyáron „kallódó”, unatkozó általános iskolás diákok érdeklődésének sokoldalú kielégítése, szellemi fizikai adottságainak fejlesztése. A tevékenység napközbeni ellátással, gyermekek foglalkoztatásával valósulna meg a nyári szünetekben. A tevékenység helyszíne a helyi általános iskolák, szociális szolgáltatók. Nyaranta 6 alkalommal kerülnének megtartásra a foglalkozások, ezáltal biztosítva a szülők számára a gyermekek felügyeletét. A foglalkozások során a gyermekek a helyben elérhető egyéb programokból (sportpálya, kastélylátogatás, helytörténeti ház, stb.) is ingyenesen részesülhetnek. Foglalkozások várható tematikája:

  • kézműves
  • „túlélő”
  • „hagyományőrző”

Gyermektáborok

Projektről » Tevékenységek

Az edelényi kistérségben a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek iskolai szünetekben való ellátása – táboroztatás, étkeztetés, korrepetálás stb. - a szabadidős tevékenységek megszervezése kiemelt szerepet kell, hogy kapjon. A szabadidő hasznos eltöltése jelentősen hozzájárul a fiatalok műveltségi tőkéjének, látókörének bővítéséhez, a deviáns viselkedési formák csökkenéséhez, a tanulmányi előmenetel javulásához, a jobb egészségi állapotukhoz, később a munkaerőpiaci versenyképességük növekedéséhez. A nyári táborokban olyan ismereteket szerezhetnek, amihez saját környezetükben nem juthatnának hozzá, számukra ismeretlen közegben kell elsajátítani a helyes magatartásformákat, az alkalmazkodás és elfogadás alapjait. Meg kell ismertetni velük, mit jelent az aktív pihenés, meg kell őket ismertetni egy számukra szokatlan, ismeretlen életérzéssel. Tábori helyszínek: a Balaton, Horpács, Rakaca-tó.

Nyitott iskola

Projektről » Tevékenységek

A kötelező tanórai kerteken kívüli színvonalas szabadidős – sport és kulturális – tevékenységek révén a szabadidő hasznos eltöltésének, az egészséges életmód alapelemeinek elsajátítása, a rendszeres mozgás, a sport, ember életében betöltött szerepének a megismerése, tudatos elfogadása, a halmozottan hátrányos helyzetű személyek, családok életébe való beépülését és felemelkedésükhöz való hozzájárulását segíti elő. A tevékenység megvalósítása során, fontos feladat a kreativitásfejlesztés, tehetséggondozás, iskolai, tanórán kívüli tevékenységek támogatása. A program keretében Edelény iskoláiban szombatonként lehetőséget biztosítunk arra, hogy a gyermekek önkéntesen, a szabadidejüket sportolással, megfelelő körülmények és felügyelet mellett tölthessék el. Nem elég kritizálni a gyermekeket, lehetőséget és teret is kell biztosítani részükre, hogy a szabadidejüket értelmesen tölthessék el.

Gyár és üzemlátogatások

Projektről » Tevékenységek

A hátrányos helyzetű diákok és iskolaelhagyók ebben a fiatal korban, segítséggel könnyebben irányíthatóak, vezethetőek vissza az oktatásba, mint később. A tevékenység megvalósításával segítséget nyújtunk a megfelelő szakma és képző intézmény kiválasztásában, azzal a céllal, hogy a megalapozott döntéshez tudjanak a résztvevők információt gyűjteni. Sok esetben a hátrányos helyzetű fiatalok, családjaik nem rendelkeznek kellő információval, tapasztalattal a munka világából.

A tevékenység keretében a 13-18 éves diákok (7. osztálytól) látogathatnak el a térség kisebb és nagyobb foglalkoztatóihoz. Összesen 10 helyszín, összesen 20 alkalom. Kizárólag a vállalati, vállalkozási szféra látogatása cél, közszféra nem releváns. A látogatások során a Bosch, és a miskolci fodrászat is számításba jöhet.

Munkerő-piaci felkészítő tréningek

Projektről » Tevékenységek

Az Edelényi kistérség lakossága komoly foglalkoztatási nehézségekkel küzd. Ugyanakkor egyszerre van jelen a munkanélküliség és a munkaerő hiánya is. Az elhelyezkedési esélyeket nagyban nehezíti a megfelelő szakképzettség, sok esetben a megfelelő munkatapasztalat hiánya, A nyilvántartott munkanélküliek több mint fele 35 év alatti, amely azt mutatja, hogy a legaktívabb korban lévő társadalmi csoportok nem tudnak elhelyezkedni. Jelentős probléma a generációkon átívelő munkanélküliség, ami azt jelenti, hogy a legfiatalabb generációnak már a szülője, de a nagyszülője sem dolgozott, így nem munkára szocializálódik. A munkaerő piaci felkészítő tréninggel, javulnak a hátrányos helyzetű, szegénységben élő fiatalok álláskeresési – ezen keresztül a szegénységből való kikerülésük – esélyei.

A tevékenység keretein belül Edelényben évente egy, összesen 4 tréning kerülne megvalósításra.

Önkéntes csoportszerveződés a gyermekszegénység ellen

Projektről » Tevékenységek

Alapvetés: a gyermekszegénység felszámolásában részt vevő intézmények munkáját alapvetően az önkéntes civil kezdeményezések segíthetik elő leginkább. A civil kezdeményezéseknek az érintettek köréből kell érkezni. Ezért ez a programpont a szülők közösségi felelősségét célozza meg. Indikátor célkitűzése, hogy minden mikrotérségben egy gyermekszegénység ellen küzdő civil szervezet működjön a jövőben. A civil szervezetekkel való együttműködések segítik a célcsoportok minél szélesebb körben való bevonását. Az általuk rendezett programok mindenki által elérhetőek, a tájékoztatásra nagy figyelmet szükséges fordítani.

A járásban működő civil szervezetek a tevékenységük elősegítéséhez 100 000 – 500 000 Ft-ig pályázhatnak a Gyermekesély Bizottsághoz. A támogatás fejében vállalniuk kell az együttműködést a projekt időtartama alatt. A pályázati támogatás a projektben megfogalmazott célok megvalósítására használható fel.

Szakmai műhelyprogram

Projektről » Tevékenységek

A szociális szférában kevés számú munkatárs, jelentős leterheltség mellett dolgozik. Ez a munkakörnyezet kevés lehetőséget hagy az innovációk, a jó gyakorlatok bevezetésére, a környezetünkben hasonló feladatkörben dolgozó szakemberek, intézmények munkájának megismerésére. Ezért tartjuk fontosnak, hogy az edelényi járás szociális, gyerekjóléti és közoktatási intézményeiben dolgozók munkáját pozitívan befolyásolhatja, ha a hasonló körülmények és feltételek között dolgozók jó módszereivel, gyakorlatával ismerkedhetnek meg, amelyeket be tudják építeni saját mindennapi gyakorlatukba.

Open Space konferencia

Projektről » Tevékenységek

A hasonló programokat megvalósító szakemberek közötti tapasztalatcsere erősíti a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben dolgozók mindennapi szakmai munkáját, az érintett kistérségekben az egymás közötti együttműködést és a közös fellépés lehetőségét.

Az Open Space az egyik leghatékonyabb és legeredményesebb módszer arra, hogy nagy létszámú csoportok problémákat vitassanak meg és cselekvési javaslatokat tegyenek. Válaszokat adhatnak a jövőt érintő komplex, konfliktusokkal teli kérdésekre, valamint gyorsabban választ kaphatnak az őket foglalkoztató kérdésekre. Cél az is, hogy a szociális igazgatás változásainak nyomon követésével, az eseti problémák megoldásainak jó gyakorlata kialakuljon. Lehetőség teremtődik arra is, hogy az egymással nem, vagy kevéssé kommunikáló járási szociális szolgálatok munkatársai rendszeresen, közösen meg tudják beszélni a krízishelyzetekből fakadó problémáikat.

Szupervízió

Projektről » Tevékenységek

A szupervízió alkalmazása nélkülözhetetlen a segítő foglalkozásúak – köztük a szociális alapellátás területén személyes gondoskodást végző szakemberek – hivatás-gondozásában, saját mentálhigiénéjében, szakmai továbbképzésében és munkájának minőség-biztosításában. A szakmaközi hálózatos gondolkodás érdekében fontos, hogy minden érintett szakember saját álláspontját, szakterületét képviselve tudjon a közös célért együttműködni.

Célja elősegíteni a szakmai kompetencia megerősödését, a szakmai szerepek tisztázását, a munkahelyi hatékonyságot. Elősegíti a konfliktus- és agressziókezelés eredményesebbé tételét, a változásokhoz való alkalmazkodás, a rugalmas helyzetértékelés módszerének megismerését és használatát. Helyi szakemberek számára évente 2-3 napos szakmai műhely/workshop/tréning, mely lehetőséget adna kiszakadni a mindennapi munkából, ugyanakkor a kollégák közötti együttműködést is erősítené.

Scroll to Top