A tevékenység közvetlen célja, hogy a szülők számára ismereteket adjon át az alapvető tápanyagokról, ezek szerepéről, a különböző korú gyermekek étkezésének követelményeiről. A tevékenység közvetlenül kapcsolódik a projekt azon céljához, hogy javuljanak a hátrányos helyzetű, szegénységben élő gyermekek táplálkozási szokásai, nagyobb szerepet kapjanak az egészséges táplálkozás irányelvei. Szeretnénk megismertetni a szülőkkel azokat az eljárásokat, melynek során a ház körül megtermelhető, vagy a piacon olcsóbban beszerezhető termékeket hogyan eltenni télire, mit hogyan kell befőzni, tartósítani. Olyan ismereteket szeretnénk átadni, amely a költséghatékony, ugyanakkor egészséges főzési szokásokat honosítja meg a családoknál. Szeretnénk hangsúlyt fektetni arra is, hogy az étkezések kulturált környezete, a családias, közös étkezés lehet a családi együttélés fontos tartalmi eleme is. Mindezekkel a tanfolyam hozzájárul a gyermekek életminőségének javításához, és ahhoz, hogy felnőttként igényük legyen a helyes táplálkozásra.
A kistérség szociális helyzete országos szinten elmaradott, koncentráltan van jelen a gyermekek szegénysége, a deviáns viselkedési formák, a kirekesztettség különböző formái. A halmozottan hátrányos helyzetű lakosság körében felülreprezentált a cigányság aránya. A tanulók körében sokszor tapasztalunk olyan hiányosságokat, melyeket rendszeres fejlesztő foglalkozásokkal pótolni lehet. Hangsúlyosan nem korrepetálásról, hanem fejlesztő foglalkozásokról van szó. A járás négy településén (Bódvaszilas, Edelény, Borsodszirák és Szendrő) az alsó tagozatos gyermekek részére szervezett foglalkozásokon igyekszünk fejleszteni azokat a készségeket és képességeket, amelyek elősegítik a tanulók iskolai teljesítmények javulását. A fejlesztőpedagógusok figyelemmel kísérik a sajátos nevelési igényű tanulók sorsának alakulását, segítik eljutásukat a szükséges vizsgálatokra, s segítséget nyújtanak az integrált oktatást végző pedagógusoknak a mindennapi munkában. A periférián elhelyezkedő, halmozottan hátrányos helyzetű családok, és ezen belül a felnövekvő fiatalok további leszakadását szeretnénk csökkenteni.
A tevékenység célja a társadalmi integrációt elősegítése, a szegénység, a hátrányos helyzet miatti különbségek mérséklése, a társadalom perifériájára szorult réteg újratermelődésnek megelőzése a gyermek és ifjúkorban való egyéni és csoportos foglalkozásokkal, a képességek kibontakoztatásával, a rendszerességgel és a biztonságtudattal létrejövő, iskolaidőn kívüli, délutáni felzárkózást, képességfejlesztést preferáló rendszeres foglalkozások keretében, mely újszerű szemléletet biztosítva a fejlődő gyermekek esetében meghatározó a jövőt illetően. A foglalkozásokat Szendrőben tartjuk.
A gyermeket, fiatalt – különösen az általános iskolai korosztályt - érintő társadalmi egyenlőtlenségek, problémahelyzetek és az ezeket kiváltó okok, kielégítetlen szükségletek, veszélyeztető tényezők feltárása. A szociális munka, a gondozás, a nevelés-oktatás, a szabadidő-pedagógia eszközeivel nyújthat segítséget a különböző szociális helyzetű gyerekek, fiatalok részére, illetve a családnak, vagy a pedagógusoknak. Kapcsolattartás a megelőzést szolgáló állami (szociális, oktatási, egészségügyi) intézményekkel, valamint a társadalmi (szociálpolitikai, jogi, érdekérvényesítő, gyermekjóléti és –védelmi) intézményekkel. Fontos, hogy együttműködjenek más szakemberekkel, például orvosokkal, pszichológusokkal, gyógypedagógusokkal, jogászokkal, szociális munkásokkal.
Az internetes hálózatépítés kettős célt szolgál. Részben azt, hogy a pályázattal kapcsolatos tevékenység a lehető legszélesebb körben megismerhető legyen. A rendezvényekről, megvalósult programokról hírt adjunk, az érdeklődők megismerhessék a lehetőségeket, melyekbe személyesen is bekapcsolódhatnak. Ezzel is biztosítani tudjuk a projekt nyilvánosságát, széles körű megismerhetőségét.
Másik célunk a belső kommunikáció feltételrendszerének kialakítása, hogy a információkat meg tudják osztani egymással az érintettek és közös (de zárt) kommunikációs felületen támogassák egymás tevékenységét.
Edelény hátrányos helyzetű területei közül az egresi városrészen kihelyezett ügyfélszolgálatot tartanak a család- és gyermekjóléti szolgálat munkatársai. Így a szolgáltatás közvetlenül a rászorulókhoz kerül, ott indul el a segítségnyújtás. Ezután természetesen az intézmény székhelyén és a segítségét kérő otthonában is folytatódhat a segítségnyújtás.
A szociális térkép elkészítésével az a cél, hogy valós helyzetelemzéssel mutassuk be a a céltelepülések szociális helyzetét. A reálisan elkészített szociális térkép ki is jelöli azokat a tennivalókat, amelyek enyhítésére, megoldására a program, megvalósítása során törekedni kell. A cél az, hogy a szociális gondok enyhítése során a meglévő erőforrásokat, a helyi lehetőségeket is figyelembe véve tudjuk felhasználni. Azokra a problémákra tudjunk koncentrálni, amik hosszabb távon jelenthetnek megoldást. Munkánk során szeretnénk megteremteni az összhangot a projekt lehetőségei és a kliensek igényei között. A végeredmény, a cél pedig nem lehet más, mint a problémával küszködő családok, háztartások, közösségek célirányos, hatékony és eredményes megsegítése. A teljes szociális ellátórendszer igyekezzen a lehető legjobban válaszolni a lakosság részéről érkező igényekre, az erre fordítható források hatékony és ésszerű felhasználása valósuljon meg. Szándékunk, hogy a témában érintett és feladattal bíró szervezetek együttesen orvosolják a jelentkező problémákat, azok felderítésében, megválaszolásában, ha lehet megoldásában szoros működjenek együtt.
A tömeges munkanélküliség átalakította a családok addigi szerkezetét, nőtt az inaktívak, eltartottak családon belüli aránya. A gazdasági átalakulás következményeként a háztartások számára egyre nagyobb terhet jelentett a lakhatással kapcsolatos kiadások fedezése. A legalacsonyabb jövedelműek esetén nyilvánvalóvá vált a helyi önkormányzatok szerepvállalásának szükségessége a felhalmozódott lakossági hátralékok kezelésében. Az elszegényedési folyamat felszámolásának hatékony eszköze lehet az adósságkezelési tanácsadás, ahol szakemberek segítenek. A tanácsadás célja, hogy az adósok szándékait megismerve, egy közösen felállított adósságrendezési terv segítségével hátralékuk megszűnjön és fizetőképességük helyreálljon. A tréning segíti a családi gazdálkodás optimális átalakulását, előrevetíti, hogy az érintett család milyen hatékonysággal tud részt venni az adósságcsökkentési folyamatban.